Elterjedése
Oroszországban, Észak-Amerikában és Grönlandon honos. A tundrán költ. Hazánkban az egyik legnagyobb tömegben megjelenő vadlúdfaj, a Kárpát-medence fontos telelőhelyük.
Megjelenése
A vetési lúdhoz hasonlóan szürkésbarna színezetű, de annál kisebb termetű lúdfaj. A fajra jellemző idős kori bélyeg a csőr körüli fehér folt, amely a homlokot is beborítja. Az idős madarak hasán fekete harántmintázat található. A homlokfolt alakja és a has csíkozása egyedenként különböző lehet.
Táplálkozása
Elsősorban fűfélékkel, nálunk főleg kukoricatarlókon, vetéseken és repceföldeken táplálkozik.
Szaporodása
A párok többnyire második nyarukon alakulnak ki, 1-2 évig jegyben járnak, mielőtt először költenének. Párkapcsolatuk tartós, csak a pár elvesztése esetén keres másik párt magának az egyedül maradt madár.
A fészket a tojó építi, amelyet egy kis dombra, vagy fűcsomóra helyez. A fészket úgy helyezi el, hogy a tájat minden irányban jól beláthassa. A fészekalja 5-6 tojásból áll. Amíg a tojó kotlik, a gúnár őrködik. A szülők közösen vezetik fiókáikat, melyek augusztusban válnak röpképessé. A család a következő szaporodási időszakig marad együtt.
Hangja
A nagy lilik erősen társas természetű, rendkívül "szószátyár" liba. Magas hangú, "lilik-lililik" kiáltozását szünet nélkül ismételgeti. A vadludak e kapcsolattartó hangjait talán így fordíthatnánk emberi nyelvre: "Én itt vagyok. Te hol vagy?"