Bethlen Gábor Általános Iskola és Újreál Gimnázium
Bethlen - Általános Iskola Bethlen - Gimnázium Bethlen - Keveháza utcai telephely Bethlen - Kincskereső tagiskola
Tanáraink
Közzétételi lista
Ökoiskola

Andromeda Travel

Vida Fitness


Hírek
Szerző: Sáfrán Ferencné @ 2010. október 21. - 13:19 :: 14591 megtekintés :: Bethlen (Gimnázium), Általános információk

Gimnáziumi tájékoztató

 

1991-ben indítottuk el iskolánkban a 6 osztályos gimnáziumi oktatást.

 

Az „újreál” rendszer lényege egy minden diák számára kötelező egységes és egy differenciált egyéni képzés egymás melletti megvalósítása. Nálunk a tanítás-tanulás folyamata, szervezése rugalmas: a résztvevők képességeihez, érdeklődéséhez és a tudnivalók jellegéhez igazodó. Képzési rendszerünk sokoldalú tudás elsajátításában segíti az itt tanulókat.

Célunk, hogy mindenki képességeinek megfelelő ütemben, jól tudja teljesíteni a kétszintű érettségi vizsgák követelményeit. Diákjaink - a továbbtanulási szándékuknak megfelelő tudományterületen - a gimnáziumi alapismereteket meghaladó ismeretekre tehetnek szert.  

 

Felvételi és jelentkezés

 

A jelentkezés módja

 

Gimnáziumi osztályainkba évek óta többszörös túljelentkezés van. A 2011/2012-es tanévre a tanulmányi eredmények alapján vesszük fel a tanulókat. (ötödik osztály tanév végi és hatodik osztály félévi jegyei)

Nem kérünk központi írásbeli felvételit, de aki megírja más középiskolában úgy kérjük, hogy az elért eredmény fénymásolatát csatolja a jelentkezési lap mellé. Pontegyenlőség esetén a döntést segíti az írásbeli eredménye!

A hozzánk jelentkezőknek márciusban szervezünk egy játékos délutánt is az „ismerkedés jegyében”.

 

A felvételi rangsor felállítása során saját, korábbi diákjaink előnyt élveznek!

1.       Jelentkezési lap és  Tanulói adatlap kitöltése. (Az általános iskola adja ki, és kitöltés után az általános iskolának kell visszaadni továbbítás céljából. Egy jelentkezési lapon csak egy iskolát lehet feltüntetni.) Az adatokat nagyon pontosan kell kitölteni, mert módosításra nincs lehetőség.

2.       Amennyiben más középiskolába való jelentkezés miatt írt központi írásbeli felvételit a tanuló, kérjük az eredmény fénymásolatát is csatolni.

3.       2 db. saját névre megcímzett és felbélyegzett válaszboríték beküldése a jelentkezési laphoz csatoltan.

A jelentkezési lap kitöltéséhez szükséges adatok:

  • Iskolánk egyedi azonosító kódja: 035328
  • Tagozatkódja:
    • 06 (6 osztályos gimnázium)

 

Pontszámítás:     elérhető pontszám 50 pont (2X25 pont; 5.o.évvége, 6.o. félév)

                               Tantárgyak: - matematika, magyar nyelv, magyar irodalom, történelem és idegen nyelv

                               Pontegyenlőségnél a döntést segíti a csatolt központi írásbeli eredménye!

                                                  

                                                              

 

                              

 

 

Oktatás

 

Választható idegen nyelvek:

  • 7.-9. évfolyamon 1 idegen nyelv tanulása kötelező (heti 4, 5 ill. 6 órában); (11. évfolyam végén előrehozott érettségi tehető, hiszen a magas óraszám miatt 12. évfolyamon már nem tanulják diákjaink az első idegen nyelvet)
  • 10. évfolyamtól 2 idegen nyelv tanulása kötelező.
  • Nyelvi párosítások:
    • angol-német
    • német-angol
    • francia-angol
    • francia-német

Informatika oktatás:

  • 7.-8.-9. évfolyamon órarendi órák keretében oktatjuk az informatikát.
  • Minden nap délután 13 és 17 óra között szabadon használható az Internet terem.
  • Differenciált képzés keretében középszintű érettségire készítünk fel, mely jeles osztályzat esetén ECDL vizsgát jelent. (Felkészített tanulóink 80%-a jeles!)

Differenciált egyéni képzés

 

Pedagógiai szempontból két korosztályt különböztetünk meg:

1.       Alapozó évek: 7-8. évfolyam (idegen nyelvből normál és intenzív csoportok, humán- és reál- délutánok)

2.        Differenciálódás évei: 9-10-11-12. évfolyam:

·         humán és reál csoportok

·         felkészítés a kétszintű érettségire.

Az alapozó évek különleges lehetőséget kínálnak számunkra. Legalább havi rendszerességgel ún. humán- és reál- délutánokat tartunk, melyeket az érdeklődés felkeltésére, ill. a meglévő érdeklődés elmélyítésére szánjuk.

 

Egy-egy ilyen alkalommal a humán délután lehetőséget nyújt tanulóinknak arra, hogy fővárosunk irodalmi-történelmi emlékhelyeit megismerjék, legnagyobb könyvtárainkat meglátogassák, a könyvtárhasználati ismereteket gyakorolhassák. Ezeken a foglalkozásokon lehet az irodalmi kávéházak történetével megismerkedni, vagy akár életrajzi, történelmi „pletykákról”, érdekességekről beszélgetni. Diákjaink készíthetnek térképet Budapest színházairól, főbb múzeumairól, vagy a leghíresebb mozikról. Elmehetnek együtt színházba, komolyzenei vagy jazz- koncertre, operába, vagy a könnyebb hangvételű operett színházba is. A kiállítások és más művészeti alkotások megtekintése, értelmezése is érdekes. Szervezünk filmklubot, ahol a filmeket több szempont szerint is elemezhetik. Segítségül hívják a filmet történelmi események, vagy irodalmi alkotások mélyebb megértéséhez. Kitekintenek az etikett világába, hiszen ez is fontos, ha megfelelően akarunk jelen lenni kultúránkban.

 

Aki a reál délutánon kíván részt venni, az megismerkedhet a matematika- és fizika- történetének híres személyiségeivel, híres biológusok, kémikusok életrajzával és izgalmasabb kutatási eredményeivel. Részese lehet látványos kémiai kísérleteknek, törheti a fejét különféle gondolkodást fejlesztő játékokon, érdekes feladatokon. Ellátogathat a Planetáriumba, a Csodák Palotájába, vagy a természettudományokkal foglalkozó különféle kiállításokra, kirándulást tehet akár atomerőműbe is. Elkészítheti Magyarország barlangászati, ill. természetvédelmi térképét, majd el is látogathat oda. A környezetvédelem, a biogazdálkodás, az egészséges életmód kérdései is szóba kerülnek majd. Gondolkodhatunk közösen bolygókról, csillagokról, vagy a világegyetem számunkra még felfogható jelenségeiről...

 

Az alapozó évek után „spontán”, érdeklődés alapján alakulnak ki majd a humán- és reál- csoportok, ill. válik nyitott és érdeklődő kamasszá az is, aki a normál csoportban fogja folytatni tanulmányait.

 

Differenciálódás szempontjai: a tanuló érdeklődési köre és az addig elért eredményei.

  • a diák kiválaszthatja, hogy melyik differenciált foglalkozáson ill. képzésen kíván részt venni.
  • 10-11. évfolyamtól felkészítés az emelt szintű érettségire is.

1.       Kötelezően differenciált foglalkozások: szervesen kapcsolódnak a tanítási anyaghoz, és azok differenciált szintű oktatását valósítják meg, beépülnek a délelőtti képzés órarendjébe.  9. évfolyamtól a humán, a reál, és a normál tematika szerinti továbbhaladás tartozik ide.

2.       Emelt szintű érettségire való felkészítés: A differenciált órák további felkészítő foglalkozásokkal egészülnek ki. A kialakult humán-, ill. reálcsoportok, valamint a különböző fakultációs órák, választható nyelvórák teremtik meg a lehetőséget arra, hogy a legérdeklődőbb és legszorgalmasabb diákjaink emelt szintű érettségi vizsgát tegyenek.

3.       Választható tantárgyak: azok a foglalkozások, amelyeken a részvétel nem kötelező, de ha valaki választotta, úgy egész éven át számára épp úgy kötelező lesz, mint bármely más tanítási óra. Ezek az órák nem feltétlenül kapcsolódnak a délelőtti tanításhoz, többnyire ebédszünet utáni időszakban tartandók. A tanulók félévkor és a tanév végén is osztályzatot kapnak.

4.       Egyéb foglalkozások: Elsősorban a délelőtti óráktól független, valamely érdeklődési kör köré szerveződő csoportok. A foglalkozások alkalmával külön figyelmet fordítunk a képességfejlesztésre és a tehetséggondozásra. A jelentkezés – a meghirdetéstől függően – fél vagy egész éves részvételt jelent.

 

 

 

 

 

Vizsgarendszerünk:

  • a színvonalas érettségi vizsga érdekében rendszeresen tantárgyi vizsgákat tesznek tanulóink
  • 10. félév: matematika szóbeli vizsga
  • 10. év vége: reál szóbeli vizsga (biológia, földrajz, kémia, fizika, informatika)
  • 11. félév: idegen nyelv írásbeli és szóbeli vizsga
  • 12. félév: „kisérettségi” ( magyar nyelv és irodalom, történelem szóbeli; matematika írásbeli)

 

Legfontosabb időpontok

 

2010. 11. 17.                       Nyílt nap. 8:00-12:00

2010. 12. 10.                       Központi írásbeli vizsgákra a jelentkezési lapok benyújtásának határideje.

2011. 01. 21.                       Az általános felvételi eljárás kezdete.

2011. 01. 21. 14:00            Egységes írásbeli felvételi vizsgák az érintett 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokban

2011. 01. 27. 14:00            Pótló írásbeli felvételi vizsgák a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokban.

2011. 02. 10.                       Az egységes írásbelit szervező középfokú intézmények értesítik az írásbeli eredményéről a tanulókat.               

2010. 02. 18.                        Tanulói adatlapok továbbítása a Felvételi Központnak, tanulói jelentkezési lapok továbbítása a középfokú iskoláknak.

2010. 03. 04.                        Játékos délután az ismerkedés jegyében.

2010. 03. 17-18.                 Tanulói adatlapok módosításának lehetősége.

2010. 04. 27.                        A felvételt hirdető középfokú iskolák megküldik a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a jelentkezőknek és az általános iskoláknak.